Slike BIONIKA Фолиод 30 желатински капсули
Slike BIONIKA Фолиод 30 желатински капсули

BIONIKA Фолиод 30 желатински капсули

ПЗУ Аптека Полин
140ДЕН

Боја:Без боја

Информации за испорака

Опис на производот

ФОЛИОД
Додаток на исхрана при бременост и доење. Неопходна комбинација од фолна киселина и калиум јодид : 400 µg фолна киселина 100 µg калиум јодид
Фолната киселина и јодот се најважните супстанции кои треба да се надополнуваат во текот на целата бременост и доењето. Потребите за Јод и Фолна киселина во текот на бременост и лактацијата се зголемуваат за два пати и обично не се комплетно задоволени само со внес на храна.
Со користење на ФОЛИОД капсулите, уште пред почетокот на бременоста, за време на целата бременост и доењето се овозможува оптимално задоволување на зголемените потреби за јод и фолна киселина и со тоа овозможува нормален развој на психолошките, невролошките и когнитивни функции на плодот.
Фолната киселина (Фолат) има важна улога во: Процесите на делба на клетките, а посебно за време на процесите на диференцијација и раст на клетките на ембрионот и фетусот. Нормална ситеза на аминокиселини Нормално создавање на крвни клетки Развивање на нормална психолошка функција и нормална функција на имунолошкиот систем Нормалeн метаболизам на хомоцистеин Во текот на бременоста потребите од фолна киселина се зголемуваат за 100 %. Тоа е поради растот на матката, зголемениот волумен на крв, растот и развојот на постелката и плодот. Надополнувањето на зголемените потреби е исклучително важно. Поради докажаната поврзаност меѓу внесувањето на фолати и нарушувањата во феталната неврална цевка, на сите репродуктивно способни жени им се препорачува дополнителен внес на 400 µg фолати.
Јодот е од есенцијално значење за нормално функционирање на тироидната жлезда, односно за формирање на двата тироидни хормони Т3 и Т4. Во текот на бременоста активноста на тироидната жлезда е два пати зголемена, со што се зголемуваат и дневните потреби на јод. Оптимално задоволување на потребите од јод во текот на бременоста овозможува нормален развиток на когнитивните и невролошки функции кај плодот.
Се препорачува кај жени кои планираат бременост бремени жени (во текот на целата бременост) доилки
Дозирање
Една мека желатинска капсула на ден се препорачува со главниот оброк

Спецификации

Бренд
BIONIKA

Карактеристики

Боја на производот
Без боја
Пол
Унисекс

Ананас ID

Шифра на производот
VDB4KGVAAC

EAN /   код

EAN /   код
5319991382121
140ДЕН

Информации за испорака

Опис на производот

ФОЛИОД
Додаток на исхрана при бременост и доење. Неопходна комбинација од фолна киселина и калиум јодид : 400 µg фолна киселина 100 µg калиум јодид
Фолната киселина и јодот се најважните супстанции кои треба да се надополнуваат во текот на целата бременост и доењето. Потребите за Јод и Фолна киселина во текот на бременост и лактацијата се зголемуваат за два пати и обично не се комплетно задоволени само со внес на храна.
Со користење на ФОЛИОД капсулите, уште пред почетокот на бременоста, за време на целата бременост и доењето се овозможува оптимално задоволување на зголемените потреби за јод и фолна киселина и со тоа овозможува нормален развој на психолошките, невролошките и когнитивни функции на плодот.
Фолната киселина (Фолат) има важна улога во: Процесите на делба на клетките, а посебно за време на процесите на диференцијација и раст на клетките на ембрионот и фетусот. Нормална ситеза на аминокиселини Нормално создавање на крвни клетки Развивање на нормална психолошка функција и нормална функција на имунолошкиот систем Нормалeн метаболизам на хомоцистеин Во текот на бременоста потребите од фолна киселина се зголемуваат за 100 %. Тоа е поради растот на матката, зголемениот волумен на крв, растот и развојот на постелката и плодот. Надополнувањето на зголемените потреби е исклучително важно. Поради докажаната поврзаност меѓу внесувањето на фолати и нарушувањата во феталната неврална цевка, на сите репродуктивно способни жени им се препорачува дополнителен внес на 400 µg фолати.
Јодот е од есенцијално значење за нормално функционирање на тироидната жлезда, односно за формирање на двата тироидни хормони Т3 и Т4. Во текот на бременоста активноста на тироидната жлезда е два пати зголемена, со што се зголемуваат и дневните потреби на јод. Оптимално задоволување на потребите од јод во текот на бременоста овозможува нормален развиток на когнитивните и невролошки функции кај плодот.
Се препорачува кај жени кои планираат бременост бремени жени (во текот на целата бременост) доилки
Дозирање
Една мека желатинска капсула на ден се препорачува со главниот оброк

Спецификации

Бренд
BIONIKA

Карактеристики

Боја на производот
Без боја
Пол
Унисекс

Ананас ID

Шифра на производот
VDB4KGVAAC

EAN /   код

EAN /   код
5319991382121
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.