Selected image for ZENTIVA Алвоген ors12 шумливи таблети-јагода

ZENTIVA Алвоген ors12 шумливи таблети-јагода

310ДЕН

Опис на производот

Алвоген О.Р.С. ( орален рехидратационен раствор) се користи за едноставно и ефикасно надоместување на течности и електролити, како и спречување на дехидратација при состојби предизвикани од прекумерен губиток на соли и вода од телото. Алвоген О.Р.С. се препорачува за употреба кај доенчиња, деца и возрасни. Растворот лесно се подготвува (со едноставно растварање на таблетата) и се применува подеднакво ефикасно и кај деца и кај возрасни.
Алвоген О.Р.С. шумливите таблети имаат благ и пријатен вкус на јагода и се во практично пакување.
Возрасни и деца над 20 кг
Растворете 2 таблети во 200 ml вода. Растворот се пие голтка по голтка на одредено време и ова е најдобар начин растворот да се апсорбира во организмот.
Доенчиња и деца до 10 кг
Доволно е 1 таблета да се раствори во 100 ml вода. Почекајте да се раствори комплетно. Припремете 10 ml раствор на килограм телесна тежина. Давајте му на бебето/детето мали голтки во кратки интервали (пример на неколку минути). Растворот може да се дава со мала лажичка или во шишенце (стерилизирано).
Дозата може да се повтори неколку пати во денот, во зависност од степенот на дехидратација.
Растворот треба да се употреби по припремата. На собна температура има стабилност 8 часа, а во фрижидер може да се чува најдолго до 24 часа.

Спецификации

Бренд
ZENTIVA

Тежина и димензии

Тежина
0.34 kg

Ананас ID

Шифра на производот
YMA4KJO5A0

EAN /   код

EAN /   код
5350586001904
310ДЕН

Опис на производот

Алвоген О.Р.С. ( орален рехидратационен раствор) се користи за едноставно и ефикасно надоместување на течности и електролити, како и спречување на дехидратација при состојби предизвикани од прекумерен губиток на соли и вода од телото. Алвоген О.Р.С. се препорачува за употреба кај доенчиња, деца и возрасни. Растворот лесно се подготвува (со едноставно растварање на таблетата) и се применува подеднакво ефикасно и кај деца и кај возрасни.
Алвоген О.Р.С. шумливите таблети имаат благ и пријатен вкус на јагода и се во практично пакување.
Возрасни и деца над 20 кг
Растворете 2 таблети во 200 ml вода. Растворот се пие голтка по голтка на одредено време и ова е најдобар начин растворот да се апсорбира во организмот.
Доенчиња и деца до 10 кг
Доволно е 1 таблета да се раствори во 100 ml вода. Почекајте да се раствори комплетно. Припремете 10 ml раствор на килограм телесна тежина. Давајте му на бебето/детето мали голтки во кратки интервали (пример на неколку минути). Растворот може да се дава со мала лажичка или во шишенце (стерилизирано).
Дозата може да се повтори неколку пати во денот, во зависност од степенот на дехидратација.
Растворот треба да се употреби по припремата. На собна температура има стабилност 8 часа, а во фрижидер може да се чува најдолго до 24 часа.

Спецификации

Бренд
ZENTIVA

Тежина и димензии

Тежина
0.34 kg

Ананас ID

Шифра на производот
YMA4KJO5A0

EAN /   код

EAN /   код
5350586001904
Maestro credit card iconMaster credit card iconVisa secure card iconDiners card icon
Nlb bank icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconVisa secure card iconDiners card icon
Nlb bank icon
Verificiran badge

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.