Телевизори

210 производи

Најбогатата понуда на телевизори од најдобрите брендови ќе ја најдете кај нас. Изберете големина и тип на технологија која сметате дека најмногу ви одговара и уживајте во омилените филмови. Модерните дизајни одлично се вклопуваат и во изгледот на секој дом. Пронајдете го совршениот телевизор и одвојте време за домашно кино кога сакате.

Прикажи повеќе

Најбогатата понуда на телевизори од најдобрите брендови ќе ја најдете кај нас. Изберете големина и тип на технологија која сметате дека најмногу ви одговара и уживајте во омилените филмови. Модерните дизајни одлично се вклопуваат и во изгледот на секој дом. Пронајдете го совршениот телевизор и одвојте време за домашно кино кога сакате.

Прикажи повеќе

Модели на телевизори и различни категории

Телевизорот е пронајдок на минатиот век, но за само неколку децении е направен значителен технолошки напредок кој има влијание и врз овој уред. Основната поделба на денешните телевизори се прави врз основа на технологијата која ја користат.

LCD моделите се со застарена технологија со позадинско флуросцентно осветлување и поголема потрошувачка. За разлика од нив, LED моделите трошат помалку енергија поради LED осветлувањето. LED (Edge) моделите пак, се потенки, но со помал квалитет на сликата.

Кај OLED TV варијантата светлоста доаѓа од пиксел диоди и затоа нуди голем контраст на сликата. Напредна LED технологија имаат QLED телевизорите. Секако, и плазма моделите се употребуваат сè уште и нудат одличен квалитет во однос на цената.

 

Карактеристики кои одговараат на сечии потреби и можности

Обично првата работа за која купувачите носат одлука е големината на екранот. Оваа карактеристика е најдобро да ја прилагодите на просторот меѓу местото за телевизор и местото од каде обично гледате телевизија. Изберете помал модел од, на пример 42“, за помали простории или пак модел со повеќе од 50“ за поголемо растојание.

Кога е во прашање резолуцијата, моделите може да имаат ознака HDTV, HD ready, ULTRA HD & 4K, 8K ili 3D, при што HD телевизорите се со најмал квалитет, а 3D со најголем. Изберете најдобри брендови на телевизори со цени кои се прилагодени на технологијата со која работат.

Smart модели за целосен пристап до апликации и платформи за видео забава

Уште еден аспект кој е важен при избор на телевизор е можноста да го поврзите со интернет за да користите разни апликации и платформи. На Ананас нудиме одлични smart модели, со кои ќе можете да уживате во омилените видео спотови од YouTube или најновите филмови од платформата за која сте се претплатиле.

Најновите телевизиски уреди може да ги користите и како монитор за филмовите кои сакате да ги емитувате од вашиот лап топ. Тие имаат и други дополнителни опции, а освен тоа може да ги поставите на комода или на ѕид на висина по желба. Одберете го вашиот модел и нарачајте онлајн!

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.