Slike LEK-SANDOZ Оперил, капки за нос, раствор (0,5)
Slike LEK-SANDOZ Оперил, капки за нос, раствор (0,5)

LEK-SANDOZ Оперил, капки за нос, раствор (0,5)

Anni Farm
210ДЕН

Боја:Сина

Информации за испорака

Опис на производот

Карактеристики:
Оперил содржи оксиметазолин, кој се користи како назален деконгестив. Стеснувајќи ги артериолите, тој ги намалува отокот на носната слузница и секрецијата од носот. На тој начин се олеснува дишењето преку нос, се отвораат назалните и параназалните празнини (синуси) и Евстахиевата туба и сеублажуваат придружните знаци на настинката. Го скратува времетраењето на обичната настинка за една третина (два дена) кај пациентитенад 12 години.
Оперил почнува да дејствувапо неколку минути, а неговото дејство трае до 12 часа.
Оксиметазолин, исто така, има противвоспалително и антиоксидативно дејство.
Оперил имаантивирусно дејство врз одредени вируси кои, главно, предизвикуваат респираторни болести.
Оперил се користи за:
- акутна кивавица при настинка,
- кивавица поради алергии,
- риносинузитис,
- воспаление на средното уво (otitis media), за подобрување на функцијата на Евстахиевата туба.

Спецификации

Бренд
LEK-SANDOZ

Карактеристики

Боја на производот
Сина

Ананас ID

Шифра на производот
PU6NUM8DJU

EAN /   код

EAN /   код
3838957893270
210ДЕН

Информации за испорака

Опис на производот

Карактеристики:
Оперил содржи оксиметазолин, кој се користи како назален деконгестив. Стеснувајќи ги артериолите, тој ги намалува отокот на носната слузница и секрецијата од носот. На тој начин се олеснува дишењето преку нос, се отвораат назалните и параназалните празнини (синуси) и Евстахиевата туба и сеублажуваат придружните знаци на настинката. Го скратува времетраењето на обичната настинка за една третина (два дена) кај пациентитенад 12 години.
Оперил почнува да дејствувапо неколку минути, а неговото дејство трае до 12 часа.
Оксиметазолин, исто така, има противвоспалително и антиоксидативно дејство.
Оперил имаантивирусно дејство врз одредени вируси кои, главно, предизвикуваат респираторни болести.
Оперил се користи за:
- акутна кивавица при настинка,
- кивавица поради алергии,
- риносинузитис,
- воспаление на средното уво (otitis media), за подобрување на функцијата на Евстахиевата туба.

Спецификации

Бренд
LEK-SANDOZ

Карактеристики

Боја на производот
Сина

Ананас ID

Шифра на производот
PU6NUM8DJU

EAN /   код

EAN /   код
3838957893270
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.