Selected image for MULTI ESSENCE Витамини d3 2000iu30 капсули

MULTI ESSENCE Витамини d3 2000iu30 капсули

240ДЕН

Опис на производот

Витаминот Д е липосолубилен витамин којшто се синтетизира во кожата под дејство на УВ-светлина.Тој се претвора во 25 (OH) D во црниот дроб и понатаму до активната форма (калцитриол 1,25 (OH)2 D) во бубрезите или во другите органи. Вклучен е во метаболизмот на коските, ја зголемува апсорпцијата на калциумот од цревата, но, исто така, има и многу важна улога во нормалниот имунолошки одговор. Витаминот Д врши имуномодулаторни активности. Постојат студии коишто ја демонстрираат неговата улога во зголемувањето на способноста на вродениот имунолошки систем да се бори против патогените микроорганизми.
Витаминот Д достигнува најниско ниво во текот на зимските месеци и затоа научниците често го нарекуваат „сезонски стимул“, бидејќи ниските нивоа на витамин Д се поврзани со зголемена појава на респираторни инфекции.
Употреба
MULTI ESSENCE Витамин Д3, како храна за посебна нутритивна употреба - храна за посебни медицински намени, ги задоволува зголемените потреби од витамин Д3 кај возрасните. Производот е наменет за диететско регулирање состојби и болести кај коишто е неопходно надоместување на витаминот Д. Витаминот Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем. Витаминот Д придонесува за нормална мускулна функција. Витаминот Д придонесува за одржување здрави коски.
ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА ПРИМЕНА
Еднаш дневно, по една капсула.

Спецификации

Бренд
MULTI ESSENCE

Тежина и димензии

Тежина
0.34 kg

Ананас ID

Шифра на производот
GM04KXBLJF

EAN /   код

EAN /   код
5310001268664
240ДЕН

Опис на производот

Витаминот Д е липосолубилен витамин којшто се синтетизира во кожата под дејство на УВ-светлина.Тој се претвора во 25 (OH) D во црниот дроб и понатаму до активната форма (калцитриол 1,25 (OH)2 D) во бубрезите или во другите органи. Вклучен е во метаболизмот на коските, ја зголемува апсорпцијата на калциумот од цревата, но, исто така, има и многу важна улога во нормалниот имунолошки одговор. Витаминот Д врши имуномодулаторни активности. Постојат студии коишто ја демонстрираат неговата улога во зголемувањето на способноста на вродениот имунолошки систем да се бори против патогените микроорганизми.
Витаминот Д достигнува најниско ниво во текот на зимските месеци и затоа научниците често го нарекуваат „сезонски стимул“, бидејќи ниските нивоа на витамин Д се поврзани со зголемена појава на респираторни инфекции.
Употреба
MULTI ESSENCE Витамин Д3, како храна за посебна нутритивна употреба - храна за посебни медицински намени, ги задоволува зголемените потреби од витамин Д3 кај возрасните. Производот е наменет за диететско регулирање состојби и болести кај коишто е неопходно надоместување на витаминот Д. Витаминот Д придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем. Витаминот Д придонесува за нормална мускулна функција. Витаминот Д придонесува за одржување здрави коски.
ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА ПРИМЕНА
Еднаш дневно, по една капсула.

Спецификации

Бренд
MULTI ESSENCE

Тежина и димензии

Тежина
0.34 kg

Ананас ID

Шифра на производот
GM04KXBLJF

EAN /   код

EAN /   код
5310001268664
Maestro credit card iconMaster credit card iconVisa secure card iconDiners card icon
Nlb bank icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconVisa secure card iconDiners card icon
Nlb bank icon
Verificiran badge

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.