Slike DR.THEISS Мукоплант бршлен сируп 250 ml
Slike DR.THEISS Мукоплант бршлен сируп 250 ml

DR.THEISS Мукоплант бршлен сируп 250 ml

ПЗУ Аптека Полин
295ДЕН

Боја:Без боја

Информации за испорака

Опис на производот

Мукоплант сирупот од бршлен:
– го раствора секретот
– го олеснува искашлувањето (го помага излачувањето на секретот од дишните патишта)
Екстрактот одговорен за делување се добива од листовите на бршлен. Содржат 2,5- 6% тритерпенски сапонини кои се секундарни растителни супстанции. Тие се: херакозид Ц и Б, како и алфа хедерин кои играат важна улога во поглед на делувањето. Во листот на бршлен застапени се: флавоноиди, деривати на кафеична киселина и етерични масла.Супстанциите содржани во екстрактот од бршлен имаат експекторирантно дејство засновано на секретолиза и муколиза. Со надразнување на парасимпатичните аферентни нервни влакна во желудникот доаѓа до рефлексна стимулација на пехарестите клетки во бронхиите. Како реултат на ова доаѓа до зголемено создавање секрет и намалување на вискозноста на слузта (секретолиза).Од друга страна се намалува површинската напнатост на густата слуз и на тој начин истата се разредува (муколиза). Со намалување на вискозноста на слузта таа се разредува и полесно може да се искашла. Алфа хедеринот со стимулација на бета-2-адренергични рецептори во белите дробови доведува до опуштање на мускулите на бронхиите (бронхоспазмолиза).

Спецификации

Бренд
DR.THEISS

Карактеристики

Боја на производот
Без боја
Пол
Унисекс

Ананас ID

Шифра на производот
3144KAYTYR

EAN /   код

EAN /   код
4016369871010
295ДЕН

Информации за испорака

Опис на производот

Мукоплант сирупот од бршлен:
– го раствора секретот
– го олеснува искашлувањето (го помага излачувањето на секретот од дишните патишта)
Екстрактот одговорен за делување се добива од листовите на бршлен. Содржат 2,5- 6% тритерпенски сапонини кои се секундарни растителни супстанции. Тие се: херакозид Ц и Б, како и алфа хедерин кои играат важна улога во поглед на делувањето. Во листот на бршлен застапени се: флавоноиди, деривати на кафеична киселина и етерични масла.Супстанциите содржани во екстрактот од бршлен имаат експекторирантно дејство засновано на секретолиза и муколиза. Со надразнување на парасимпатичните аферентни нервни влакна во желудникот доаѓа до рефлексна стимулација на пехарестите клетки во бронхиите. Како реултат на ова доаѓа до зголемено создавање секрет и намалување на вискозноста на слузта (секретолиза).Од друга страна се намалува површинската напнатост на густата слуз и на тој начин истата се разредува (муколиза). Со намалување на вискозноста на слузта таа се разредува и полесно може да се искашла. Алфа хедеринот со стимулација на бета-2-адренергични рецептори во белите дробови доведува до опуштање на мускулите на бронхиите (бронхоспазмолиза).

Спецификации

Бренд
DR.THEISS

Карактеристики

Боја на производот
Без боја
Пол
Унисекс

Ананас ID

Шифра на производот
3144KAYTYR

EAN /   код

EAN /   код
4016369871010
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.