Selected image for JGL Prolife пастили , 24 парчиња

JGL Prolife пастили , 24 парчиња

390ДЕН

Опис на производот

ПАСТИЛИ за џвакање PROLIFE 24x
Дигестивниот систем на човечкото тело содржи голем број бактерии, од кои некои се корисни, а други штетни. Нивната рамнотежа одредува бројни функции на дигестивниот систем и влијае на голем број процеси во организмот. Корисните бактерии учествуваат во варењето на хранливите материи, нè штитат од патогени бактерии, учествуваат во синтезата на витамин К и некои витамини од групата Б.
Бројни студии покажаа дека стресот, несоодветната исхрана, честата употреба на антибиотици и треската можат значително да го нарушат рамнотежата на микрофлората на дигестивниот систем, што може да резултира со непријатни нарушувања како што се дијареја, запек или надуеност, а понекогаш и сериозни инфекции.
Делување:
Prolife е модерен регулатор на цревната микрофлора кој делува природно и нема штетни ефекти. Овој додаток во исхраната содржи пробиотик Бацил коагуланс и пребиотик глуколигосахарид, како и препорачана доза на витамини од групата Б. Според дефиницијата на Светската здравствена организација (СЗО), пробиотиците се живи микроорганизми, кои, кога се применуваат во соодветни количини, даваат здравствени придобивки. За разлика од пробиотиците, пребиотиците не се живи микроорганизми, туку состојки на храна кои го поттикнуваат растот и активноста на цревните микроорганизми. Едноставно кажано, тие се храна за пробиотици.
Заедничката примена на пробиотици и пребиотици има синергетски, односно засилен ефект, а ваквите препарати се нарекуваат симбиотици.
Бацилус коагуланс е микроорганизам во форма на ендоспор кој за првпат бил изолиран и опишан во 1933 година. Поради своите својства, тој е отпорен на ниска pH вредност и, за разлика од другите бактерии, не е инактивиран во желудникот, поради што брзо и ефикасно ја подобрува состојбата на цревната микрофлора.
Глуколигосахаридот спаѓа во групата на кратки шеќери (олигосахариди). Дигестивниот систем кај човекот не го апсорбира, па затоа не е дополнителен извор на енергија. Поминува низ дигестивниот систем во непроменета форма, ги стимулира ензимските процеси во варењето на скроб, целулоза и влакна и спречува нивна стагнација и ферментација.
Витамини од групата Б (тиамин хидрохлорид Би, рибофлавин Б2, пиридоксин хидрохлорид Б5, цијанокобалмин Б12) се неопходни за општото здравје на нашето тело.
Состав:
Бацил коагуланс, глуколигосахарид, витамини од групата Б (тиамин хидрохлорид Би, рибофлавин Б2, пиридоксин хидрохлорид Б5, цијанокобалмин Б12)
Начин на примена:
1 до 2 пастили дневно по потреба. Растворете ги пастилите во устата или џвакајте ги.

Спецификации

Бренд
JGL

Тежина и димензии

Тежина
0.3 kg

Ананас ID

Шифра на производот
5HN6X8533A

EAN /   код

EAN /   код
3856013218874
390ДЕН

Опис на производот

ПАСТИЛИ за џвакање PROLIFE 24x
Дигестивниот систем на човечкото тело содржи голем број бактерии, од кои некои се корисни, а други штетни. Нивната рамнотежа одредува бројни функции на дигестивниот систем и влијае на голем број процеси во организмот. Корисните бактерии учествуваат во варењето на хранливите материи, нè штитат од патогени бактерии, учествуваат во синтезата на витамин К и некои витамини од групата Б.
Бројни студии покажаа дека стресот, несоодветната исхрана, честата употреба на антибиотици и треската можат значително да го нарушат рамнотежата на микрофлората на дигестивниот систем, што може да резултира со непријатни нарушувања како што се дијареја, запек или надуеност, а понекогаш и сериозни инфекции.
Делување:
Prolife е модерен регулатор на цревната микрофлора кој делува природно и нема штетни ефекти. Овој додаток во исхраната содржи пробиотик Бацил коагуланс и пребиотик глуколигосахарид, како и препорачана доза на витамини од групата Б. Според дефиницијата на Светската здравствена организација (СЗО), пробиотиците се живи микроорганизми, кои, кога се применуваат во соодветни количини, даваат здравствени придобивки. За разлика од пробиотиците, пребиотиците не се живи микроорганизми, туку состојки на храна кои го поттикнуваат растот и активноста на цревните микроорганизми. Едноставно кажано, тие се храна за пробиотици.
Заедничката примена на пробиотици и пребиотици има синергетски, односно засилен ефект, а ваквите препарати се нарекуваат симбиотици.
Бацилус коагуланс е микроорганизам во форма на ендоспор кој за првпат бил изолиран и опишан во 1933 година. Поради своите својства, тој е отпорен на ниска pH вредност и, за разлика од другите бактерии, не е инактивиран во желудникот, поради што брзо и ефикасно ја подобрува состојбата на цревната микрофлора.
Глуколигосахаридот спаѓа во групата на кратки шеќери (олигосахариди). Дигестивниот систем кај човекот не го апсорбира, па затоа не е дополнителен извор на енергија. Поминува низ дигестивниот систем во непроменета форма, ги стимулира ензимските процеси во варењето на скроб, целулоза и влакна и спречува нивна стагнација и ферментација.
Витамини од групата Б (тиамин хидрохлорид Би, рибофлавин Б2, пиридоксин хидрохлорид Б5, цијанокобалмин Б12) се неопходни за општото здравје на нашето тело.
Состав:
Бацил коагуланс, глуколигосахарид, витамини од групата Б (тиамин хидрохлорид Би, рибофлавин Б2, пиридоксин хидрохлорид Б5, цијанокобалмин Б12)
Начин на примена:
1 до 2 пастили дневно по потреба. Растворете ги пастилите во устата или џвакајте ги.

Спецификации

Бренд
JGL

Тежина и димензии

Тежина
0.3 kg

Ананас ID

Шифра на производот
5HN6X8533A

EAN /   код

EAN /   код
3856013218874
Maestro credit card iconMaster credit card iconVisa secure card iconDiners card icon
Nlb bank icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconVisa secure card iconDiners card icon
Nlb bank icon
Verificiran badge

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.