Спортска исхрана

Секој спортист е свесен дека треба да внимава на својата диета и дека треба да се придржува кон правилна спортска исхрана. Доколку тренирате некој спорт или пак внимавате на вашата линија, Ананас ви стои на располагање со вкусната понуда на производи кои ќе ви помогнат да го искористите вашиот максимум.

Прикажи повеќе

Што спаѓа под спортска исхрана и зошто е важна?

За најдобар спортски перформанс, потребна е спортска исхрана. Во храна за спортисти има повеќе категории како што се аминокиселини и глутамини, јаглени хидрати, согорувачи на масти, протеини, L-карнитин, креатин, гејнери и друго. Секоја категорија на исхрана и додатоци има свои бенефити и различна намена.

Правилната исхрана не само што ги задоволува физичките потреби на спортистите, туку и помага во закрепнувањето на мускулниот систем по напорните тренинзи или натпревари. Со храна за спортисти, исто така, можете да ја подобрите вашата концентрација.

Храната како извор на енергија

Храната е главниот извор на енергија за сите луѓе. Таа ни дава сила да ги извршуваме нашите секојдневни активности. Кога станува збор за спортистите, поради зголемениот обем на физичка активност и енергија која ја трошат, потребна е правилна исхрана и користење на додатоци во исхраната.

Секој кој рекреативно или професионално се занимава со спорт може да ужива во бенефитите на посебниот режим на исхрана и конзумирањето на додатоци во истата.

Затоа, планирањето на исхраната е од исклучителна важност за сите спортисти. Најчесто, видот на спортска исхрана која е потребна зависи од активностите. Исто така, вашите потреби значително зависат и од полот и телесната тежина. Имајќи ги овие работи предвид, најдобро е да се консултирате со специјалист или нутриционист за да добиете персонализиран план.

Голема понуда на храна за спортисти достапна онлајн

Ананас има богат асортиман за спортисти, вклучувајќи и спортска исхрана и секаков вид на облека и опрема. Сега од едно место, можете да нарачате сè што ви треба за вашите спортски активности.

Имаме одлична понуда од различни продавници, која овозможува да ги одберете најквалитетните производи. Разгледајте и одберете онлајн, а ние ќе ви ги доставиме до вашата адреса во најбрз можен рок.

Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon
Maestro credit card iconMaster credit card iconvisa secure card iconDiners card icon

Известување за колачиња

При користење на која било страница на веб-страницата ananas.mk, компанијата Ананас може да зачува одредени информации на уредот на корисникот, преку „колачиња“.